TE REJAT E FUNDIT
19-20 maj 2017, me rastin e ditės botėrore tė sipėrmarrjes femėrore, Znj.Flutura Xhabia nderohet me...
Ndertimi i nje Dialogu Efektiv Publik- Privat, Fokusi i kėtij aktiviteti rajonal ėshtė identifikimi i...
Koalicioni pėr Gratė dhe tė Rinjtė nė Politikė nė bashkėpunim me Shtėpia e tė Drejtave tė Njeriut/CRCA...
"Mundesite e Agrobiznesit Shqiptar" Takim rajonal ne Shkoder, prezantimi i CAI Common Agrobusiness...
Fuqizimi ekonomik i gruas... (lexo te plote)
“Young Women as Job Creators” AFAEMME Project, 02 / 12 / 2015

E Merkure, 02 Dhjetor 2015

Ēfarė ėshtė projekti  “Young Women as Job Creators” ,  “Gratė e Reja si krijuese tė vendeve te punės”, i organizuar nga Shoqata e Grave Profesioniste Afariste dhe Zejtare tė Shqipėrisė synon tė promovojė tranzicionin nga karriera arsimore drejt karrierės profesionale pėr studentet vajza; pėr tė mbėshtetur direkt gratė e reja, duke siguruar mjete specifike dhe ekspertizė pėr vetėpunėsim dhe sipėrmarrje; pėr tė nxitur promovimin e mundėsive tė barabarta dhe kanė pėr qėllim tė kontribuojnė nė krijimin e vendeve tė punės dhe rritjen ekonomike nė vendet pėrfituese.Pjesė e projektit janė dhe takimet nė universitete me temė “Ditėt e Grave Sipėrmarrėse”. Pjesėmarrėset, tė cilat tashmė kanė njė ide biznesi, do tė kenė qasje tė lirė nė njė shėrbim konsulence pėr biznese fillestare (mbėshtetje nė formulimin e Planit tė Biznesit) tė ofruara nga bashkėpunimi me shoqata kombėtare biznesi. Pjesėmarrėset do tė kenė mundėsi tė marrin pjesė nė disa seminare trajnuese pėr tė garantuar suksesin dhe qėndrueshmėrinė e start-up-it tė idesė fillestare tė biznesit. Sė fundi, pjesėmarrėsit qė kalojnė me sukses modulet e trajnimit, do tė marrin kėshillime individuale nė tė gjitha fushat pėr tė arritur qėllimin e krijimit tė biznesit.