TE REJAT E FUNDIT
19-20 maj 2017, me rastin e ditės botėrore tė sipėrmarrjes femėrore, Znj.Flutura Xhabia nderohet me...
Ndertimi i nje Dialogu Efektiv Publik- Privat, Fokusi i kėtij aktiviteti rajonal ėshtė identifikimi i...
Koalicioni pėr Gratė dhe tė Rinjtė nė Politikė nė bashkėpunim me Shtėpia e tė Drejtave tė Njeriut/CRCA...
"Mundesite e Agrobiznesit Shqiptar" Takim rajonal ne Shkoder, prezantimi i CAI Common Agrobusiness...
Fuqizimi ekonomik i gruas... (lexo te plote)

LIGJ- PER ZEJTARINE NE REPUBLIKEN E SHQIPERISE

 LIGJ PĖR ZEJTARINĖ NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave, KUVENDI I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ VENDOSI: KREU I DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME Neni 1 Objekti dhe fusha e veprimit Kyligj rregullon veprimtarinė tregtare zejtare, arsimin dhe aftėsimin profesional nė kėtė fushė, organizimin nėpėrmjet Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė si dhe mbikėqyrjen e veprimtarisė zejtare. Neni 2 Qėllimi i ligjit Qėllimi i ligjit ėshtė nxitja e zhvillimit tė zejtarisė duke garantuar kushtet pėr mbrojtjen e interesave tė zejtarėve dhe pėr mbrojtjen e konsumatorėve tė produktevedhe shėrbimeve tė zejtarisė, si dhe mbėshtetjen per zhvillimin e arsimit dhe formimit profesional nė kėtė fushė. Shteti mbėshtet dhe nxit zejtarinė, organizatat e zejtarisė me qėllim qė tė rrisė aftėsitė e tyre prodhuese dhe punėsimin. Neni 3 Pėrkufizime 1. Zejtariaėshtėprodhimi artisanal i produkteve ose realizimi i shėrbimeve artizanale sipas listes sė zejtarive. 2. Zejtar nėnkupton personin fizik, i cili ushtron veprimtarinė zejtare nė emėr dhe pėr llogari tė veten, i cili mund tė shfrytėzojė edhe punėn plotėsuese tė personave tjerė nė kushtet e pėrcaktuara me kėtė ligj. 3. Prodhues nėnkupton ēdo person fizik dhe juridik, qė prodhon mallra zejtare duke ua vėnė emrin e tij, markėn e prodhimit ose ēdo shenjė tjetėr dalluese. 4. Veprimtaria zejtareushtrohet nga persona fizikė dhe juridikė dhe nėnkupton zejtarinė prodhuese,shėrbyese,artistike dhe artizanatet. 5. Subjekte zejtare ėshtė ndėrmarrja qė prodhon produkte ose realizon shėrbime tė pėrcaktuara nė indeksin e zejtarive dhe pėrmban njė ose disa nga tiparet e mėposhtme si pėrcaktuese pėr profilin e saj: a. Procesi i punės nuk ėshtė i automatizuar nė njė shkallė tė lartė ose nuk ėshtė i ndarė nė shkallė tė lartė nė hallka tė veēanta ashtu siē ėshtė tipike pėr prodhimin industrial nė seri. Kjo kėrkon njė kualifikim zejtar tė punonjėsve. b. Drejtori i ndėrmarrjes e njeh dhe drejton procesin e punės deri nė veēoritė mė thelbėsore dhe e organizon atė nė mėnyrė tė tillė qė ai ėshtė nė gjendje ta mbikėqyrė atė. c. Produktet prodhohen dhe shėrbimet realizohen bazuar nė porositė e porositėsve tė veēantė. 6. Dhoma Kombėtare e zejtarisė ėshtė njė organizatė jofitimprurėse e zejtarėve nė Republikėn e Shqipėrisė e cila mbėshtet dhe pėrfaqėson interesat e pėrbashkėta tė anėtarėve tė saj. 7. Organet e administratės qendrore dhe lokale nėnkupton organet testuese dhe inspektuese tė fushave tė ndryshme,tė lidhura me zejtarinė tė cilat operojnė nė treg nė bazė tė kompetencave tė ligjeve pėrkatėse. 8. Rregjistri zejtar, nėnkupton 9. Ēirakėri, ėshtė procesi i mėsimit nė njė mjedis biznesi. 10. Cirakėri modern ėshtė procesi i tė nxėnit nė mjedis tė dyfishtė shkollė– biznes.Nė ēirakėrinė moderne (nė kuadrin e arsimit dual), ndihmėsit (ēirakėt) kualifikohen permes perftimit tė nxėnit teorik nė mjediset e nje institucioni te AFP-se dhe perftimit tė tė nxėnit praktik ne mjediset e punės pranė njė zejtari ose njė ndėrmarrje zejtarie, duke fituar njė certifikatė tė njohur nė nivel kombėtar (sipas KSHK-sė) Neni4 Llojet e veprimtarive zejtare 1. Zejtaria prodhuese ėshtė pėrpunimi dhe prodhimi i produkteve pėr treg e qė nuk kanė veēori tė prodhimit industrial. 2. Zejtaria e shėrbimitėshtė mirėmbajtja dhe riparimi i prodhimeve, stabilimenteve, objekteve si dhe kryerja e shėrbimeve tė tjera. 3. Artizanati ėshtė punimin dhe pėrpunimin i objekteve tė artit, cilėsia e tė cilave varet nga shkathtėsia e prodhuesit. 4. Artizanati shtėpiak ėshtė punimi me dorė i produkteve tė veēanta, tė cilat zejtari i punon vetė ose me anėtarėt e familjes. KREU II USHTRIMI I VEPRIMTARISĖ ZEJTARE Neni 5 1. Veprimtaria e ndėrmarrjeve zejtare rregullohet nga legjislacioni nė fuqi nė lidhje me rregjistrimin, licencimin kur aplikohet, marrėdhėniet e punės, rregullimin e tyre si ndėrmarje tė vogla e tė mesme, shoqėritė tregtare, ambjenteve tė punės, shėndetin dhe sigurinė nė punė . 2. Ushtrimi i veprimtarisė zejtare nė mėnyrė tė pavarur nga njė person, organizatė ose nga njė shoqėri ėshtė i lejuar vetėm nėse ata janė ėshtė e regjistruar nė Dhomėn Kombėtare tė Zejtarisė. 3. Ndėrmarrja e zejtarisė qė ėshtė e regjistruar sipas paragrafit 1 tė kėtij neni detyrohet tė ekspozojė nė njė vend tė dukshėm vėrtetimin e regjistrimit si edhe t“ua tregojnė atė konsumatorėve tė produkteve dhe shėrbimeve si edhe kontrollorėve nėse ata duan apo kėrkojnė ta shohin atė. 4. Personi fizik ose juridik mund tė ushtrojnė veprimtari zejtare, nė rast se plotėson kushtin e ekperiencėsprofesionale dhe qė ka tė dhėnė provimin kualifikues pėr ushtrimin e njė veprimtarietė tillė. Neni 6 Shtetasit e huaj rezidentėnė territorin e Republikės sė Shqipėrisė mund tė ushtrojnė veprimtari zejtare, nė pėrputhje me legjislacionin shqiptar nė fuqi. Neni 7 Dhoma e zejeve hartonlistėn e veprimtarive zejtaree cila i referohet nomenklaturės sė veprimtarive ekonomike (NACE) dhe profesioneve nė zejtari sipas Listės Kombėtare tė Profesioneve. Neni 8 1. Subjekti zejtar duhet tė ketė selidhe lokal tė veprimtarisė zejtare, kur kėtė e kėrkon natyra e punės. 2. Nėse pėr kryerjen e veprimtarisė zejtare nuk ėshtė i nevojshėm lokali i veprimtarisė zejtare, atėherė selia e zejtarit ėshtė vendqėndrimi i tij. 3. Subjekti zejtar mund tė ushtrojė vetėm atė veprimtari zejtare pėr tė cilėn i ėshtė lėshuar ēertifikata e regjistrimit. 4. Subjekti zejtar mban pėrgjegjėsi ligjore pėr ushtrimin e veprimtarisė zejtare si dhe pėr punėn e punėtorėve tė tij. 5. Ēdo veprimtari zejtare duhet tė drejtohet nga njė mjeshtėr. Neni 9 Subjekti zejtar ėshtė i detyruar qė: a) Veprimtarinė e lejuar zejtare ta ushtrojnė nė pėrputhshmėri me ligjin dhe rregullat e marrėdhėnieve tė punės; b) Gjatė kryerjes sė veprimtarisė zejtare t’u pėrmbahen dispozitave pėr masat sigurisė dhe mbrojtjes nė punė si dhe pėr mbrojtjen e mjedisit dhe zhvillimin e qėndrueshėm. Neni 10 Ushtrimi i pėrbashkėt i veprimtarisė zejtare 1. Dy apo mė shumė persona fizikė mund tė ushtrojnė veprimtari tė pėrbashkėt zejtare. 2. Marrėdhėniet dhe pėrgjegjėsitė e personave sipas paragrafit 1 i kėtij neni rregullohen me kontratė, tė cilėn palėt kontraktuese ia dorėzojnė organit kompetent pėr tė marrė lejen/licencėn dhe pėr t’u regjistruar nė regjistrin e Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit. 3. Nė kontratėn sipas paragrafitte 2 tė kėtij neni aplikohen dispozitat ligjore me tė cilat rregullohen marrėdhėniet e punės nė partneritet. 4. Veprimtaria zejtare sipas paragrafit 1 i kėtij neni ushtrohet nėn firmėn e pėrbashkėt. KREU III KUALIFIKIMI NĖ ZEJTARI/KUALIFIKIMI PĖR USHTRIMIN E VEPRIMTARISĖ ZEJTARE NDIHMĖSIT (ĒIRAKĖT) Neni 11 Ndihmėsit (Ēirakėt) 1. Ndihmėsit (ēirakėt) janė persona tė cilėt punojnė pranė njėsubjekti zejtar dhe mėsojnėnjė zeje. 2. Ndihmėsit (ēirakėt) mund tė kualifikohen vetėm nga mjeshtrat ose personat qė kanė njė kualifikimekuivalent. Mbi ekuivalencėn vendos Dhoma Kombėtare e Zejtarisė. Nė rastin e cirakėrisė moderne ndihmėsit (ēirakėt) kualifikohen nė mjedis tė dyfishtė, nė institucione arsimore pėrmes shfrytėzimit tė infrastrukturės arsimore (pėrfshirė edhe mėsuesit), dhe nė mjedis pune ku provcesi i te nxėnit realizohet vetėm nga mjeshtrat. 3. Si ndihmės (ēirakė) mund tė pranohen vetėm personat qė kanė mbushur moshėn minimale pėr punė dhe nuk ndjekin studimet nė njė institucion arsimor dhe nuk janė tė regjistruar apo ndjekin studimet nė institucionet e arsimit te lartė universitar. Neni 12 1. Ndihmėsit (ēirakėt) mund tė kualifikohen vetėm nė zejet qė ushtrohen nė subjektet zejtare. 2. Tė drejtėn pėr tė realizuar kualifikimin e kanė vetėm subjektet zejtare tė licencuara pėr kėtė qėllim, tė cilat venė nė dispozision njė vend tė pėrshtatshėm si pėr llojin ashtu edhe bazėn materiale tė zejes. 3. Numri i ndihmėsve(ēirakėve) pėrcaktohet mbi bazėn e kapaciteteve pėr kualifikim dhe nevojave qė ka subjekti zejtar por jo mė shumė se tre ndihmės (ēirakė) njėkohėsisht. Neni 13 1. Kualifikimi i ndihmėsve (ēirakėve) nė zejtari bėhet nė bazė tė rregullave tė njė programi mėsimor, i cili pėrpunohet dhe miratohet nga Dhoma Kombėtare e Zejtarisėnė bashkėpunim me Agjencinė Kombėtare tėKualifikimeve te Arsimit dhe Formimit Profesional. Nė programin mėsimor pėrcaktohen: a) Afati i kualifikimit i cili nuk lejohet tė jetė mė i shkurtėr se tre vjet por edhe jo mė i gjatė se katėr vjet; b) Aftėsitė dhe njohuritė tė cilat janė objekt i kualifikimit nė zejtari; c) Profesionet nė zejtari tė pėrfshira nė kualifikim; d) Kushtet qė kėrkohen pėr kualifikimin; e) Kėrkesat pėr provimin pėrfundimtar tė kualifikimit; f) Drejtimi dhe mbikėqyrja e kualifikimit; g) Dokumenti i ēertifikimit pėr mbarimin e kualifikimit. 2. Ndihmėsi (ēiraku) mund tė kualifikohet vetėm nėse ai nėnshkruan njė marrėveshje me subjektin zejtar. 3. Kontratames ndihmėsit(ēirakut) dhe pronarit tė subjektit zejtar pėrcaktohen me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave dhe duhet tė pėrmbajė. a) Kohėzgjatjen e kualifikimit; b) Objektinekualifikimi (zeja qė do tė mėsohet); c) Pagesėn pėr punėn qe do tė kryejė si ndihmės; d) Marrėdhėniet e punėsndėrmjet ndihmėsit (ēirakut) dhe pronarit tė subjektit zejtarsiē pėrcaktohen nė Kodin e Punės; e) Njohjen e statusit tė ēirakut si nxėnės dhe garantimin e njė kualifikimi me cilėsi. 4. Shkollimi i ēirakėve pėrfundon me provimin pėr marrjen e kualifikimit “ndihmės–mjeshtėr“. Neni 14 Mbrojtja e tė miturve ndihmės (ēirakė) Mbrojtja e tė miturve ndihmės (ēirakė) gjatė marrėdhėnieve tė punės dhe procesit tė kualifikimit bėhet nė bazė tė dispozitave tė Kodit tė Punės tė Republikės sė Shqipėrise, pėrkatėsisht nenet 98-103. Neni 15 Regjistri i ndihmėsve (ēirakėve) 1. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė mban regjistrin me emrat e ndihmėsve(ēirakėve)qė kualifikohen nė ndėrmarrjet e zejtarisė (regjistri i ndihmėsve (ēirakėve). 2. Cdo subjekt zejtar eshte i detyruar tė regjistrojė cdo ndihmės (ēirak) nė kėtė regjistėr menjėherė sapo nėnshkruan kontratėn sipas nenit 13 pika3. 3. Ky regjistėr mbahet me qėllim qė tė mbėshtesė, tė rregullojė dhe tė mbikėqyrė kualifkimin. Kushtet dhe parakushtet pėr mbajtjen e regjistrittėndihmėsve (ēirakėve)pėrcaktohennėrregulloren e kualifikimit, e cila miratohet nga Dhoma Kombėtare e Zejtarisė. 4. Listat me emrat e ndihmėsve tė regjistruar nė kėtė regjistėr dėrgohet pranė Agjencisė Kombėtare tė Punėsimit dhe Aftėsive (AKPA). Neni 16 Kualifikimi i ndihmėsve (ēirakėve)mbyllet me provimin pėr titullin e ndihmės-mjeshtrit. NDIHMĖS - MJESHTRAT Neni 17 Ndihmės-mjeshtri 1. Ndihmės-mjeshtri ėshtė njė person, i cili ushtron njė zeje nė njė subjekt zejtar, si i punėsuar pranė njė mjeshtri dhe jo i pavarur. 2. Ndihmės-mjeshtėr mund tė jetė: a) Njė ndihmės (ēirak)qėkakaluar me sukses provimin pėr titullin e ndihmės-mjeshtrit; b) Njė person, i cili nuk ėshtė kualifikuar si ndihmės (ēirak) nė njė subjekt zejtar, por qė ushtron zejen qysh prej tė paktėn tre vjetėsh dhe ka kaluar me sukses provimin pėr titullin e ndihmės-mjeshtrit; c) Njė person, i cili zotėron njė kualifikim profesional ekuivalent. Neni 18 Fitimi i kualifikimit tė ndihmės-mjeshtrit 1. Provimi pėr marrjen e kualifikimit tėndihmės-mjeshtrit duhet tė pėrcaktojė nėse ai qė jep proviminzotėron njohuritė teorike dhe aftėsitė praktike qė janė tė nevojshme pėr ushtrimin jo tė pavarur tė zanatit pėrkatės. 2. Ata qė kalojnė me sukses provimin marrin njė ēertifikatė qė lėshohet nga Dhoma Kombėtare e Zejtarisė. Neni 19 Rregullorja pėr provimin pėr ndihmės-mjeshtėr Dhoma Kombėtare e Zejtarisėmiraton njė rregullore pėr ngritjen e komisioneve pėrkatėse,procedurėn e provimitpėrndihmės-mjeshtėr.Rregullorjapėrcaktonkushtetpėr tė marrė pjesė nė provimin pėr kualifikimin pėrndihmės-mjeshtėr,planin pėr mėnyrėn e zhvillimin tė provimit,pėr vendin ku do tė zhvillohet provimi (subjekti zejtar) dhe datat e provimit, sa herelejohet pėrsėritja e provimit si edhe kushtet dhe rregullat pėr lėshimin e ēertikatės.Kjo bėhet nė bashkėpunim me autoritetin pėrgjegjes pėr kualifikimet profesionale. Neni 20 Ngritja e komisioneve tė provimit 1. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė cakton komisionet e provimit pėr titullin e ndihmės-mjeshtrit. Komisionet e provimit zgjidhen pėr njė periudhė pesė vjeēare. 2. Komisionet e provimit pėrbėhen nga tė paktėn tre anėtarė. Anėtarėt e komisioneve tė provimitduhet tė jenė mjeshtra, persona me njė kualifikim ekuivalent ose ndihmės-mjeshtra tė zanatit pėrkatės. Kryetari i komisionit tė provimit pėrcaktohet nga Dhoma Kombėtare e Zejtarisė. 3. Anėtarėt e komisionit tė provimit marrin njė shpėrblim, vlera e tė cilit pėrcaktohet nga Dhoma Kombėtare e Zejtarisė. 4. Provimet pėr titullin e ndihmės-mjeshtrit organizohen dy herė nė vit. MJESHTRI Neni 21 Mjeshtri 1. Emėrtimine mjeshtrit nė njė zanat mund ta mbajė vetėm ai qė posedon njė certifikatė mjeshtri tėlėshuar nga Dhoma Kombėtare e Zejtarisė. 2. Ēertifikata e mjeshtrit jepet pas kalimit me sukses tė provimit tė kualifikimit pėr mjeshtėr. 3. Nuk ka kufizime pėr numrin e ēertifikatave tė mjeshtrit qė lejohet tė posedojė njė person. 4. Pėrmbajtjen dhe formėn e ēertifikatės sipas paragrafit 2 tė kėtij neni e cakton Ministri pėrgjegjės pėr kualifikimin profesional, nė pajtim me dispozitat nė fuqi. Neni 22 Rregullorja pėr provimin pėr titullin e mjeshtrit Dhoma Kombėtare e Zejtarisė bashkėpunon me ministrinė pėrgjegjėse pėr kualifikimin profesional pėr tė nxjerrėnjė rregullore pėr proēedurėn e provimit pėr titullin e mjeshtrit. Rregullorja pėrcakton kushtet pėr tė marrė pjesė nė provim, planin pėr mėnyrėn e zhvillimit tė provimit, pėr vendin ku do tė zhvillohet provimi (subjekti zejtar), datat e provimit, sa herė lejohet pėrsėritja e provimit si edhe kushtet dhe rregullat pėr lėshimin e ēertifikatės sė mjeshtrit. Neni 23 Provimi i kualifikimit pėr mjeshtėr Provimi i kualifkimit pėr mjeshtėrvėrteton nėse ai qė i nėnshtrohet provimit zotėron njohuritėteorike dhe praktike tė nevojshme pėr tė ushtruar zanatin pėrkatės nė mėnyrė tė pavarur, pėr tė drejtuar njė subjekt zejtar dhe pėr tė kualifikuar ēirakė. Neni 24 Dhoma Kombėtare e Zejtarisė organizon kualifikimin e kandidatėve pėr provimin e titullit tė mjeshtrit. Pėr kėtė ajo bashkėpunon ngushtė me Ministrinė pėrgjegjėse pėr kualifikimin profesional. Forma dhe mėnyra e bashkėpunimit pėrcaktohen me Vendim tėKėshillit tėMinistrave. Neni 25 1. Nė provimin pėr kualifikimin pėr mjeshtėr pranohen personat tė cilėt kanė ushtruar pėrgjatė tre vitevezanatin: a) si ndihmės mjeshtėr ose b) qė kanė njė dėftesė tė shkollės sė mesme profesionale ose tė njė niveli mė tė lartė nė zanatin pėrkatės; 2.Kryesia e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė mund tė pranojė nė provimin pėr titullin e mjeshtrit mbi bazėn e njė vendimi tė argumentuar edhe njė person, i cili nuk u pėrgjigjet kėrkesave sipas pikės (1), nė qoftė se kandidati e ka ushtruar zanatin jashtė vendit, nė qoftė se ai ka vėshtirėsi tė paraqesė dokumentat pėrkatėse, ose nė rast se paraqiten arsye tė tjera tė rėndėsishme. Neni 26 Komisionet e provimit 1. Pėr realizimin e provimeve pėr titullin e mjeshtrit Dhoma Kombėtare e Zejtarisė pėrcaktonkomisonet e provimit pėr kėtė titull. Komisionet e provimit zgjidhen pėr njė periudhė pesė vjeēare. 2. Komisioni i provimit pėrbėhet nga tė paktėn pesė anėtarė. Anėtarėt e komisioneve tė provimitduhet tė jenė mjeshtra me eksperiencė nė zanatin pėrkatės ose persona me njė kualifikim ekuivalent. 3. Anėtarėt e komisionit tė provimit marrin njė honorar pėr provimet e realizuara, vlera e tė cilitpėrcaktohet nga Dhoma Kombėtare e Zejtarisė. 4. Komisioni i provimit realizon tė paktėn dy herė nė vit provime pėr titullin e mjeshtrit. Neni 27 1. Kandidatėt pėr provim pranohen nga kryetari i komisionit tė provimit. Ai i komunikon secilitkandidat, brenda njė afati pas dorėzimit tė dokumentave pėrkatėse, nėse ai do tė lejohet tė marrė pjesė nė provim. Nė rastin e nenit 25 pika (2) afati ėshtė njė muaj. 2. Nė rast se provimi pėr titullin e mjeshtrit nuk kalohet me sukses, ai mund tė pėrsėritet dy herė. Neni 28 1. Shpenzimet pėr dhėnien e provimit pėr aftėsim dhe kualifikim profesional i mbulon personi qė i i nėnshtrohet provimit. 2. Ministri pėrgjegjės pėr kualifkimin profesional me propozim tė Dhomės Kombėtare tė Zejtarėve tė Shqipėrisė pėrcakton tarifėn e dhėnies sė provimit pėr ndihmės mjeshtėr dhe mjeshtėr”. 3. Mbikėqyrjen dhe organizimin e mbajtjes sė provimit pėr aftėsimin profesional e bėnDhoma Kombėtare e Zejtarisė ne bashkėpunim me AKKAFP. Neni 29 Regjistri i mjeshtrave Dhoma Kombėtare e Zejtarisė mban njė regjistėr tė mjeshtrave. Kushtet dhe parakushtet pėr mbajtjen e njė regjistri tė mjeshtrave pėrcaktohen nė njė rregullore e cila miratohet nga Dhoma Kombėtare e Zejtarisė. Neni 30 Brenda njė periudhė pesė vjeēare pas hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, me kėrkesėn e personave, regjistrohen nė regjistrin e mjeshtrit edhe ata qė kanė diplomė qė mund tė njihet si ekuivalente me provimin pėr titullin e mjeshtrit, nga shkolla shtetėrore ose tė njohura nga shteti si: shkolla profesionale, shkolla tė larta profesionale ose universitete teknike dhe pėr modelim. Kjo vlen veēanėrisht nė rastin kur dega e zgjedhur e studimit i pėrgjigjet zanatit qė do tė ushtrohet. Dhoma Kombėtare pėrcakton rastet si mė sipėr. KREU IV ORGANIZIMI I ZEJTARĖVE DHOMA KOMBĖTARE E ZEJTARISĖ Neni 31 Dhoma Kombėtare e Zejtarisė 1. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė ėshtė njė organizatė e zejtarėve nė Republikėn eShqipėrisė. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė mbėshtet dhe pėrfaqėson interesat e pėrbashkėta tė anėtarėve tė saj dhe ndikon nė krijimin dhe forcimin e imazhit tė ndėrmarrjeve tė zejtarisė. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė mund tė blejė dhe zotėrojė pasuri. 2. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė ėshtė njė organizatė jo fitimprurėse me seli nė Tiranė qėthemelohet me miratimin e statutit nga Ministri pėrgjegjės pėr zhvillimin ekonomik dhe Ministri pėrgjegjės pėr kualifikimet profesionale. 3. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė mund tė hapė degė tė saj nė rajone tė ndryshme tė vendit kur e gjykon tė nevojshme. Neni 32 Anėtarėt 1.Anėtarė tė Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė janė: a) Zejtarėt dhe ndėrrmarrjet zejtare tėregjistruara nė regjistrin e zejtarėve tė kėsaj dhome; b) Mjeshtrat, ndihmės-mjeshtrat dhe ndihmėsat (ēirak). 2. Anėtarėt ku pėrfshihen tė gjitha kategoritė duhet tė paguajnė njė kuotė anėtarėsimi bazuar nė rregulloren e kuotizacionit dhe tė kushteve tė pėrcaktuara nė statutin e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė si edhe nė vendimet e marra nga Asambleja e Pėrgjithshme. Neni 33 Ēdo subjekt zejtar regjistrohet nėDhomėn Kombėtare tė Zejtarisė . Neni 34 Funksionet e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė 1.Dhoma Kombėtare e Zejtarisė: a) Pėrfaqėson interesat e subjekteve zejtarei mbėshtet ata duke u siguruar njė trajtim tė drejtė dhe tė barabartė; b) Zhvillon njė politikė tė pėrgjithshme qė pėrfaqėson interesat e subjekteve zejtare dhe tė organizatave tė tyre pėr tė siguruar tė drejta tė barabarta nė mėnyrė tė veēantė me mbėshtetjen e Kėshillit tė Ministrave dhe tė ministrive pėrkatėse gjatė pėrgatitjes sė masave dhe programeve duke u bazuar nė nenet 5 dh9 tė ligjit nr. 8957 datė 17.10.2002, Pėr ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme„ c) Merr pjesė nė hartimin dhe pėrpunimin e akteve ligjore e nėnligjore nė fushėn e zejtarisė dhe kualifikimit profesional nė zejtari; d) Mbėshtet anėtarėt e saj nė organizimin dhe zhvillimin e sistemit tė kualifkimit profesional pėr zejtarė, organizon dhe drejton provimet pėr tė kontrolluar dhe njohur kualifikimin zejtar si dhe lėshon dėshmitė endihmės-mjeshtrit dhe mjeshtrit; e) Mbikqyr cilėsinė e shėrbimeve zejtare, pėrputhjen me kėtė ligj si dhe legjislacionit nė fuqi qė rregullon veprimtarinė e subjekteve zejtare; f) Lėshon dėshmitė pėr origjinėn e produkteve, tė cilat prodhohen nė subjektet zejtare si edhe dokumenta tė tjera dėshmuese pėr rastet kur kjo ėshtė e rregulluar me ligj; g) Miraton rregullat dhe modelet e dokumentave tė cilat janė parashikuar nė ligj; h) Miraton rregullat e profesionit; i) Nė bashkėpunim me Ministrinė koordinon kualifikimin nė zejtari, pėrpunon procesin e kualifikimit nė zejtari dhe mbikėqyr zbatimin e tyre; j) Mban katėr regjistra qendror: i. Rregjistrin e zejtarėve, ii. Rregjistrin e mjeshtrave, iii. Rregjistrin e ndihmės mjeshtrave, iv. Rregjistrin ndihmėsave(ēirakėve). 2.Dhoma Kombėtare e Zejtarisė ushtron edhe funksione tė tjera, qė i takojnė asaj nė bazė tė ligjit. Neni 35 Organet 1. Organe tė Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė janė Asambleja e Pėrgjithshme, kryesia, kryetari dhe komisionet. Neni 36 Asambleja e Pėrgjithshme 1. Asambleja e Pėrgjithshme e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė pėrbėhet nga pėrfaqėsues nga tė gjithė anėtarėt e DhomėsKombėtare tė Zejtarisė sipas njė kuotė pėrfaqėsimi, qė pėrcaktohet nė statutin e Dhomės. 2. Rregullorja pėr zgjedhjen e tė autorizuarve si dhe arsyet dhe rregullat pėr mbarimin e mandatit tė tyre pėrcaktohen nė statutin e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė. Neni 37 Tė drejtat dhe detyrimet e Asamblesė sė Pėrgjithshme 1. Asambleja e Pėrgjithshme e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė: a) Miraton, harton, ndryshon dhe propozon miratimin e statutit plotėson statutin; b) Zgjedh anėtarėt e kryesisė dhe tė komisioneve c) miraton buxhetin dhe bilancin vjetor d) Emėron dhe shkarkon nga detyra anėtarėt e kryesisė; e) Pėrcakton normat e tarifave pėr shėrbimet; f) Miraton, rregullat pėr shkollimin nė zejtari nė marrėveshje me shoqatat kombėtare pėrgjegjėse dhe me Ministrinė pėrgjegjėse pėr zhvillimin ekonomik qė ėshtė pėrgjegjėse pėr mbikėqyrjen; g) Miraton udhėzimetpėr kualifikim profesional dhe pėr ndryshim profesioni; h) Emėron komisionet e provimeve pėr titullin mjeshtėr dhe ndihmės-mjeshtėr dhe dekreton pėrmbajtjen e provimit pėr titullin mjeshtėr nė zeje tė ndryshme nė marrėveshje me shoqatat kombėtare pėrgjegjėse dhe me Ministrinė e Zhvillimit Ekonomik dhe Sipėrmarrjes, qė ėshtė pėrgjegjėse pėr mbikėqyrjen; i) Miraton rregullat pėr shpėrblimet e anėtarėve tė komisioneve tė provimeve pėr titullin mjeshtėr. Neni 38 Mbledhja e Asamblesė sė Pėrgjithshme 1. Asambleja e Pėrgjithshme e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė thirret tė paktėn njė herė nė vit. Ajo mund tė thirret me kėrkesė tė njė sė tretės sė anėtarėve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme ose tė Kryetarit tė Kryesisė. 2. Thirrja dhe zhvillimi i Asamblesė sė Pėrgjithshme Kombėtare tė Zejtarisė bėhen bazuar nė rregulloren dhe kushtet e pėrcaktuara nė statut. 3. Nė qoftė se Asambleja e Pėrgjithshme nuk mblidhet edhe pas kėrkesės sė njė tė tretės ose Kryetarit tė Kryesisė, atėhere kjo mund te bėhet nga Ministria pėrgjegjėse pėr zhvilliminekonomik nė funksionin si mbikėqyrese. Neni 39 Kryesia Kryesia e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė zbaton vendimet e Asamblesė sė Pėrgjithshme dhe drejtonveprimtarinė e Dhomės. Neni 40 Pėrbėrja e kryesisė 1. Kryesia e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė pėrbėhet nga Kryetari dhe nga njė numėranėtarėsh tė tjerė qė zgjidhen pėr njė periudhė 4 vjeēare. Numri i anėtarėve tė tjerė tė kryesisė dhe procedura e zgjedhjes sė tyre pėrcaktohen nė statutin e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė. Anėtarė tė kryesisė mund tė jenė vetėm pėrfaqėsues tė Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė. 2. Anėtarė tė kryesisė nuk mund tė zgjidhen personat qė: a) Janė nėn 18 vjeē dhe ata qė u ėshtė hequr e drejta e vetėpėrfaqėsimit; b) U ėshtė hequr e drejta tė kenė pozicione drejtuese ose detyra kontabiliteti apo edhe tė ushtrojnė njė detyrė me pėrgjegjėsi pėr tė mira materiale; c) Janė bashkėshortė tė njė anėtari tė kryesisė, kanė njė anėtar tė kryesisė kushėri nė linjė tė drejtpėrdrejt vėlla apo motėr. 3. Nė rast dorėheqjeje, vdekjeje ose shkarkimi tė anėtarėve tė kryesisė zgjidhen duke u bazuar nėpikėn (2) anėtarėt e rinj tė kryesisė nga rradhėt e anėtarėve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme. Anėtarėt e rinj tė zgjedhur e ushtrojnė detyrėn pėr pjesėn e mbetur tė periudhės kohore. 4. Kryesia e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė mund tė krijojė organet e veta – komisione,kėshilla dhe tė tjera, qė mbėshtesin veprimtarinė e saj. 5. Kryesia e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė mund tė emėrojė njė drejtor ekzekutiv nė qoftėse kjo ėshtė e parashikuar nė statut. Drejtori ekzekutiv nuk lejohet tė jetė anėtar i DhomėsKombėtare tė Zejtarisė dhe as pėrfaqėsues i njė shoqate kombėtare e degėve tė zejtarisė ku ėshtė anėtar. Kryesia mund tė shkarkojė pėr arsye tė forta drejtorin ekzekutiv nga funksioni i tij. Neni 41 Kryetari i Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė Presidenti i Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė pėrfaqėson Dhomėn, organizon zbatimin e vendimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme dhe tė kryesisė. Statuti pėrcakton pėrveē kėsajkompetencat qė mund t“i kalohen drejtorit ekzekutiv. Neni 42 Komisionet Dhoma Kombėtare e Zejtarisė mund tė zgjedhė komisione pėr detyra tė veēanta. Numrin e anėtarėve dhe procedurėn e zgjedhjes e pėrcakton statuti. Komisionet zgjedhin njė kryetar nga rradhėt e anėtarėve tė saj. Neni 43 Komisioni i arbitrazhit 1. Nė selinė e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė krijohet njė komision arbitrazhi pėr tėzgjidhur konfliktet ndėrmjet subjekteve zejtare. Drejtimi i bisedimeve gjatė procesit tė arbitrazhit ėshtė i pėrcaktuar nė rregulloren e komisionit tė arbitrazhit. 2. Komisioni i arbitrazhit vendos pėr ēėshtjet e konfliktit mbi bazėn e ligjit, tė rregulloresdhe tė dokeve. 3. Pėr ēėshtje tė cilat nuk rregullohen me kėtė ligj, zbatohen parimet pėrkatėse tė ligjit tė arbitrazhit tregtar ndėrkombėtar. Neni 44 Tarifat e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė 1. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė vendos tarifa pėr shėrbimet qė ofron. 2. Vlera e tarifave pėrcaktohet me vendim tė Asamblesė sė Pėrgjithshme dhe me aprovim tė Ministrisė pėrgjegjėse pėr kualifikimin dhe Ministrisė pėrgjegjėse pėr zhvillimin ekonomik. Neni 45 1. Organet e pushtetit qendror dhe vendor bashkėpunojnė me Dhomėn Kombėtare tėZejtarisė pėr plotėsimin e objektivave tė ligjit dhe shkėmbejnė informacionet e domosdoshme. 2. Gjatė hartimit tė projektligjeve qė kanė tė bėjnė me zejtarinė, organet kompetente tėshtetit kėrkojnė pozicionimin e Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė. KREU V REGJISTRI I ZEJTARĖVE Neni 46 Regjistri i zejtarėve 1. Dhoma Kombėtare e Zejtarėve mban njė regjistėr tė zejtarėve tė territorit qė mbulon. 2. Nė regjistėr shėnohen tė gjitha subjektet zejtare me statuset e tyre tė ndryshme juridike. 3. Njė person regjistrohet nė regjistrin e subjekteve zejtare nė qoftė se ai ka kaluarprovimin e mjeshtrit nė specialitetin zejtar tė cilin ushtron subjekti zejtar ose nė qoftė se ai mund tė dėshmojė njė kualifikim ekuivalent. Pėr ekuivalencėn vendos Dhoma Kombėtare e Zejtarisė. Njė person ose njė shoqėri regjistrohen nė regjistėr nėse nė tė bėn pjesė njė person si partner ose ėshtė i punėsuar nga ata qė kanė njė kualifikim sipas fjalisė 1 tė kėsaj pike dhe qė janė tė ngarkuar me drejtimin teknik tė subjektit zejtar. 4. Nė regjistėr regjistrohet trashėgimtari i pronarit ose ekzekutuesi i testamentit oseadministruesi i trashėgimisė tė cilėt do tė vazhdojnė veprimtarinė e subjektit zejtar. 5. Regjistri i zejtarėve ėshtė publik dhe duhet organizuarsipasmodelittėmiratuarngaKėshilli i Ministrave. 6. Rregjistrimi behet kundrejt pageses se nje tarife. Neni 47 1. Pronar i njė subjekti zejtar mund tė jetė: a) Njė person, i cili ėshtė i regjistruar si mjeshtėr; b) Njė organizatė ose njė shoqėri e cila pėrmbush kushtet pėr t“u regjistruar. 2. Njė shoqėri tregtare anonime ose njė shoqėri tjetėr mund tė jetė pronar i ndėrmarrjes zejtare nė qoftė se personi qė ėshtė pėrgjegjės teknik i subjektit tregtare ėshtė i regjistruar si mjeshtėr. Neni 48 Regjistrimi nė regjistrin e zejtarėve 1.Regjistrimi nė regjistrin e zejtarėve bėhet me tė dhėnat e mėposhtme: a) Emri, vendi i banimit dhe adresa e zejtarit (person) ose firma, vendi ku ndodhet firma, adresa e administratės, tė dhėna mbi regjistrimin e pronarit tė subjektit zejtar; b) Zejtaritė qė ushtrohen; c) Vendi ku ushtrohen zejtaritė; d) Numri i dėshmisė sė mjeshtrit dhe emri i mjeshtrit, i cili drejton subjektin zejtar. 2.Njė regjistrim mund tė ketė edhe ndryshime nė kushtet e pėrcaktuara nė pikėn 1 kur bėhet Njė kėrkesė pėr t“i paraqitur dokumentat e kėrkuara brenda njė afati 14 ditor. Neni 49 1. Regjistrimi nė regjistrin e zejtarėve bėhet me kėrkesė tė pronarit tė subjektit zejtarose tė personit, i cili vazhdon veprimtarinė e subjektit zejtar. 2. Kėrkesa pėr regjistrim duhet tė pėrmbajė: a) Emrin ose ndėrmarrjen dhe adresėn e aplikuesit; b) Rrethanat qė duhen shėnuar; c) Nėnshkrimin e aplikuesit. 3. Kėrkesės pėr regjistrim i bashkangjiten: a) Dėshmia e provimit pėr tė fituar titullin mjeshtėr dhe/ose dokumenta tė tjera qė dėshmojnė pėr pėrmbushjen e kushteve qė mundėsojnė liēencimin e subjektit si subjekt zejtar si edhe bėjnė tė mundur vazhdimin e veprimtarisė sė subjektit zejtar nė rastet e parashikura nė pikėn 5; b) Njė kopje tė dėshmisė sė regjistrimit nė administratėn e financave; c) Njė dokument qė vėrteton aprovimin nga ana e mjeshtrit pėr tė marrė drejtimin e subjektit zejtar; d) Dėshmi qė i jep tė drejtėn e pėrfaqėsimit personit qė ka nėnshkruar kėrkesėn; e) Mandatin pėr tarifėn e paguar. Neni 50 1. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė vendos menjėherė pas marrjes sė kėrkesės. 2. Nė rast se tė dhėnat nė aplikimin e dorėzuar nuk janė tė plota dhe/ose kanė gabimeaplikuesit i kėrkohet me shkrim qė brenda njė afati prej shtatė ditėsh t“i rregullojė dhe plotėsojė ato. 3. Dhoma Kombėtare e Zejtarisė mund tė ushtrojė kontrolle pėr tė verifikuar saktėsinė e tėdhėnave dhe dokumentave tė dorėzuara si edhe tė marrė informacione tė tjera pėr aplikuesin nėpėrmjet rrugėve zyrtare. 4. Regjistrimet bėhen nga persona qė janė pėrgjegjės pėr plotėsimin dhe ruajtjen e regjistrittė zejtarėve me vendim tė kryesisė sė Dhomės Kombėtare tė Zejtarisė. Ata kanė detyrim tė: a) Tė mbajnė njė regjistėr tė kėrkesave tė dėrguara dhe listė emėrore e zejtarėve tė regjistruar; b) Tė shėnojnė nė regjistėr tė dhėnat dhe kushtet sipas nenit 49; c) Tė ruajnė dokumentat; d) Tė japin informacion dhe tė regjistrojnė ndryshimet. 5. Personit tė regjistruar i jepet njė dėshmi bazuar nė njė model, i cili aprovohet nga Dhoma Kombėtare e Zejtarėve. 6. Personat qė mbajnė regjistrin vendosin nė njė dosje tė veēantė tė gjitha dokumentat e ēdoaplikuesi dhe kėsaj dosjeje i vendoset numri rendor pėrkatės. Nė kopertinėn e dosjes shėnohen numri i dosjes si edhe numri i volumit dhe faqja e regjistrit. Neni 51 Ē’regjistrimi nga regjistri i zejtarėve 1. Ē`regjistrimi nga regjistri i zejtarėve bėhet: a) Me kėrkesė tė personit tė regjistruar, tė trashėgimtarėve ose tė pasuesve ligjorė; b) Me vdekjen e personit, me mbylljen ose likuidimin e organizatės ose tė shoqėrisė. 2. Nė rastet e pikės 1 bėhet njė shėnim nė regjistėr pėr mbylljen e ndėrmarrjes zejtare. KREU VI BASHKEPUNIMI I DHOMĖS ME INSTITUCIONET SHTETĖRORE Neni 52 Bashkėpunimi me Ministrinė pėrgjegjėse pėr kualifikimin profesional Dhoma Kombėtare e Zejtarisė bashkėpunon gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė saj me Ministrinė pėrgjegjėse pėr kualifikimin dhe institucionet nė varėsitė saj pėr: a) Pėrshtatjen e programeve mesimore te shkollave profesionale me sistemin e kualifikimit ne zejtari per ndarjen e kohes se mesimit teorik dhe praktik. Menyra e ketij organizimi percaktohet me VKM; b) Pjesėn teorike tė kualifikimit nė zejtari nėpėrmjet ofruesve publikė tė arsimit dhe formimit profesional; c) Zbatimin e programevetė nxitjes se punesimit tė cilat parashikojnė mbėshtetje tė formimit nėpėrmjet punės; d) Shkėmbimit tė informacionit nė lidhje me pjesėmarrėsit nė proces kualifikimi nė zejtari. Neni 53 Bashkėpunimi me Ministrinė pėrgjegjėse pėr ekonominė Dhoma Kombėtare e Zejtarisė bashkepunon me Ministrinė pėrgjegjėse pėr zhvillimin ekonomik dhe institucioneve tė saj tė varėsisė nė zbatim tė ligjit nr. 8957 datė 17.10.2002, „Pėr ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme„ Neni 54 Financimi i Dhomės Dhoma Kombėtare e Zejtarisėfinancohet nga : a) Kuotat e anėtarėsisė b) Shėrbimet qė ajo ofron c) Ēdo financim tjetėr i ligjshėm (donatorėt) d) Buxheti i shtetit KREU VII MBIKQYRJA DHE MASAT ADMINISTRATIVE Neni55 Mbikėqyrja dhe masat administrative Mbikėqyrjen e zbatimit tė dispozitave tė kėtij ligji dhe tė akteve tjera e bėn Ministria kompetente dhe inspektoriaticompetent sipas ligjit nr 10433, datė 16.6.2011 “Pėr Inspektimin nė Republikėn e Shqipėrisė”. Kundėr vendimit tė dėnimit administrativ mund tė bėhet ankim sipas legjislacionit nė fuqi. KREU VIII DISPOZITA KALIMTARE DHE PĖRFUNDIMTARE Neni56 1. Subjektet zejtareqė kanė ushtruar veprimtarinė e tyre zejtare sipas dispozitave tė mėparshme ligjore, pėr t’u detyruar qė veprimtarinė e tyre zejtare ta harmonizojnė me dispozitat e kėtij ligji nėafat prej 12muajshprejditėssė hyrjes nė fuqi. 2. Nėse zejtarėt nuk iu pėrmbahen dispozitave nga paragrafi 1 i kėtij neni, ushtrimi i veprimtarisė ndalohet nė bazė tė ligjit. Neni 57 Krijimi i Dhomės Kombėtare tė Zejtarisėmbėshtetet financiarisht nga buxheti i shtetit pėr njė periudhė dy vjeēare. Neni58 Ministritė kompetente, organet e administratės lokale dhe institucionet tjera janė tė detyruara qė nė afat prej 6 muajsh tė nxjerrin rregulloret dhe aktet normative nė zbatim tė kėtij ligji. Neni59 Kyligjshfuqizonēdodispozitė tė ligjit nė fuqi qė nuk ėshtė nė pėrputhje me tė. Neni60 Kyligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė fletoren zyrtare.
Company email