TE REJAT E FUNDIT
19-20 maj 2017, me rastin e ditės botėrore tė sipėrmarrjes femėrore, Znj.Flutura Xhabia nderohet me...
Ndertimi i nje Dialogu Efektiv Publik- Privat, Fokusi i kėtij aktiviteti rajonal ėshtė identifikimi i...
Koalicioni pėr Gratė dhe tė Rinjtė nė Politikė nė bashkėpunim me Shtėpia e tė Drejtave tė Njeriut/CRCA...
"Mundesite e Agrobiznesit Shqiptar" Takim rajonal ne Shkoder, prezantimi i CAI Common Agrobusiness...
Fuqizimi ekonomik i gruas... (lexo te plote)

Vlerėsim i kontekstit mjedisor pėr gratė sipėrmarrėse nė shqipėri

Hyrje
Shoqata e Grave Profesioniste, Afariste dhe Zejtare (SHGPAZ) u kontraktua nga Organizata Ndėrkombėtare e Punės (ILO), Grupi Mbėshtetės Teknik pėr Punėn e Denjė (DWT/CO), nė Budapest, pėr tė vlerėsuar mjedisin ekzistues pėr gratė sipėrmarrėse nė Shqipėri, nė mėnyrė qė tė analizojė kushtet aktuale, identifikimin e pabarazive dhe promovimin e njė mjedisi mė tė favorshėm pėr rritjen e sipėrmarrjes femėrore.

Pėr projektin u aplikua Instrumenti i Vlerėsimit tė Integruar tė Bankės Afrikane pėr Zhvillim AfDB/ILO pėr tė vlerėsuar mjedisin shqiptar pėr sipėrmarrjen femėrore. Nė pėrgjithėsi, Struktura e Integruar bazohet nė qėndrimin qė, nėse grave iu mundėsohen burimet e nevojshme, aftėsitė dhe mundėsitė pėr nisjen e sipėrmarrjes sė fortė dhe, nėse ato janė tė gatshme tė ndjekin rritjen potenciale tė sipėrmarrjes sė tyre pėr shkak tė njė mjedisi mė tė favorshėm aty ku veprojnė, atėherė ekonomia do tė pėrfitojė nga rritja e punėsimit dhe zhvillimit ekonomik.

Falėnderime
Grupi i Punės i SHGPAZ, Znj. Flutura Xhabija dhe Zj. Ivis Noēka, dėshirojnė tė falėnderojnė tė gjithė pėrfaqėsuesit e institucioneve dhe organizatave tė ndryshme, publike dhe private, institucionet pėr zhvillim privat tė sipėrmarrjes, anėtarėt e Shoqatės dhe gratė sipėrmarrėse qė kontribuuan pėr pėrpilimin e kėtij raporti. Falėnderime tė veēanta shkojnė pėr Z. Dragan Radic, Specialist i Lartė pėr Aktivitetet e Punėdhėnėsve, pranė DWT/CO pėr asistencėn teknike dhe udhėzimet pėr raportin. Ky vlerėsim u bė i mundur me mbėshtetjen financiare tė Organizata Ndėrkombėtare e Punės

Kliko ketu per materialin e plote

Click Here for English version of report
Company email